صاپست؛ صندوق الکترونیکی پست

20/08/2019 18:31

مشکلات زیادی در بخش ارسال مرسولات پستی از جمله فراموشی کد پستی، درج آدرس اشتباه، عدم رعایت اصول آدرس نویسی بر اساس الزامات استاندارد پست و بد خط نویسی توسط مشتریان که باعث بروز خطا در هنگام تجزیه مرسولات به ویژه در اوج ساعات کاری می شود؛ وجود دارد. به همین منظور برای رفع این موانع و تسهیل در امر ارسال و دریافت مرسولات سرویسی جدید در شرکت ملی پست ایران به نام «شناسه صاپست» رونمایی شد.

صاپست به عنوان یک آدرس همراه و همیشگی است که توسط افراد حقیقی، حقوقی و صاحبان کسب و کارها انتخاب می شود و از این پس این شناسه جایگزین نشانی افراد جهت ارسال یا دریافت مرسوله می شود تا در آینده دریافت خدمات شهری مکان محور با ارائه این شناسه میسر شود.

این سرویس مزیت های بسیاری دارد که از جمله آن می توان به مدیریت نشانی و تغییر آدرس به صورت آنلاین، آسان نویسی آدرس، مدیریت صندوق مرسولات، مدیریت صندوق شخصی پستی، ارسال سریع مرسولات و گزارش گیری و آرشیو رهگیری مرسولات از ارسال یا دریافت مرسولات اشاره کرد.

در این سامانه سه نوع شناسه وجود دارد؛ شناسه کد ملی که در حال حاضر رایگان است، شناسه با شماره همراه و شناسه با انتخاب یک کد هفت رقمی دلخواه، که کاربران می توانند هر کدام را برای شناسه صاپست خود انتخاب کنند.

همچنین متقاضیان و حتی ارگان های دولتی می توانند از این پس با مراجعه به سایت www.sapost.ir برای خود یک یا چندین شناسه صاپست انتخاب کنند و به جای نشانی کامل خود روی مرسولات، شناسه هفت رقمی را روی مرسولات درج کنند.

استفاده از این شناسه که به تمامی سامانه های الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی متصل می شود، باعث راحتی در آدرس دهی پستی هنگام ارسال مرسولات خرد یا انبوه می شود و تا حد زیادی ضمن حفظ حریم خصوصی افراد به عنوان یک کارت ویزیت نیز مورد استفاده هر فرد دارنده شناسه صاپست قرار می گیرد.

در حال حاضر این طرح در تمامی دفاتر پستی دولتی و خدمات ارتباطی بخش خصوصی و ICT روستایی که بالغ بر ۱۰ هزار دفتر در سراسر کشور است به صورت رسمی در حال اجرا است.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *